Oslavy sametové revoluce namísto oslav z postupu na MS

pátek 20. listopad 2009 13:30

Ačkoli oslavy 20. výročí sametové revoluce byly ohlašovány jako malé a  skromné, mám dojem, že byly oslaveny celkem důsledně a důstojně. V Německu měli beze sporu větší slávu, ale tato země poutá větší přitažlivost než malý stát jako je Česká republika a navíc bylo to právě Německo (tehdy NDR), kdo spustil železnou oponu.

Zatímco tedy my si připomínáme oněch 20 let od pádu komunistického režimu, jinde v Evropě (ale i ve světě) byly ostře sledovány kvalifikační barážové duely o postup na mistrovství světa ve fotbale 2010 v Jihoafrické republice. My jsme jednoznačně propadli v bojích o účast na šampionátu, ovšem kdybychom postoupili do baráže, je dost pravděpodobné, že by boje o postup mohly zastínit oslavy 17. listopadu. Vzpomeňme na rok 1996 a problém našich stranických špiček sestavit stabilní vládní koalici po volbách do Poslanecké sněmovny. Nakonec po velkých peripetiích z toho vznikla opoziční dohoda mezi ODS a ČSSD, prakticky velká koalice. Tato důležitá a očekává politická situace byla upozaděna právě díky úspěchu českých fotbalistů na Euru 1996. Nyní jsme si mohli tedy vychutnat výročí v plném rozsahu (přinejmenším velká část z nás). Možná by někdo mohl namítnout, že jej fotbal nezajímá, a že to s tím nemá co dělat. Ovšem média zobrazují především to, o čem vědí, nebo předpokládají, že bude sledováno a co lze snadněji prezentovat než význam určité politické události. V duchu toho, co píše americký politolog Francis Fukuyama – po druhé světové válce můžeme sledovat přesun boje národů z bitevních polí na fotbalová hřiště. Ale jelikož boj o postup na MS je už passé, věnujme pár slov naší revoluci, nebo chce-li někdo změně politického systému (to nezní tak násilně).

Mohly by se objevit názory, že na oslavy listopadových událostí je ještě příliš brzy. Stále je tu mnoho lidí aktivních v naší politice a náhled na revoluci je stále tendenční. Tento názor rozhodně nesdílím. Ještě si alespoň trochu pamatuji, jak se slavilo 40. výročí Vítězného února jako kdyby to bylo před měsícem a tendenční to bylo až hrůza. Prezident Václav Klaus hovořil o tom, že komunismus 80. let již nebyl nijak hrůznostrašný, ovšem na oslavy různých výročí se dokázala tehdejší garnitura i jejich přisluhovači pořádně podílet. Brzy po revoluci bylo cítit jisté zklámání z politického vývoje u nás, ale současné oslavy  a názory českého lidu na sametovou revoluci jistě ukázaly, že změna režimu je zkrátka dobrou věcí. Bohužel ti, kteří si zakládali vlastní kariéru na minulém režimu, opět těží z režimu nového. Korupce, klientelismus, protekcionismus, hospodářská kriminalita – v tom všem mají také prsty tito spoluobčané přilnuvší ke všemu co je právě „hitem“ této společnosti a moderní doby. Skoro to tak vypadá, že musíme čekat až na to, co přinese nová generace, nezatížena politickým hnusem 20. století. Demokracie, stejně jako oba předchozí totalitní režimy, nebyla zavedena plně dílem pouze tehdejšího Československa, ale byla důsledkem událostí mezinárodního rozměru. Stejně jako tomu je konec konců u vstupu do EU anebo aktuálněji přijetí Lisabonské smlouvy. Co nás tedy ve vývoji naši společnosti ruší anebo spíše ovlivňuje? Jsou to raději hry, které odvádí (nebo mají odvádět? ) pozornost od veřejně důležitých věcí anebo jsme jen malou rybou, která jen dělá to, co je vhodné či potřebné pro přežití ve velkém oceánu? Nechci tím hodnotit  „Lisabon“ anebo vstup do EU. V tomto případě je to potřeba brát jako hozenou rukavici a možnost k zamyšlení. Irský ministr spravedlnosti apeloval na to, aby UEFA, potažmo FIFA, rozhodla o opakování barážového zápasu jeho země s Francií. Osobně jsem to Irům moc přál, ale jak je vidět, i zde politika velmocí hraje určitou roli. V každém případě pro naši zemi bylo před dvaceti lety dobré, že vývoj sametové revoluce a přechod z komunistického systému na demokratický nikdo nakonec nezpochybnil.

Michal Borůvka

Michal Borůvka

Michal Borůvka

O všem co by nemělo být opomíjeno.

Politolog

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora